Ostatnie nowości proponowane przez firmę Apple nie należą do najbardziej atrakcyjnych dla Facebooka. Zresztą nie tylko. Firma znana ze swojego słynnego loga z jabłuszkiem zmusiła wszystkich deweloperów dostarczających oprogramowanie dla iPhone’ów do pytania użytkowników o zgodę na takie poczynania. Jak myślicie, co się stało? Tak, zdecydowana większość osób korzystających z iPhone’ów nie zgodziła się na bycie śledzonymi. Chcesz wiedzieć więcej? Koniecznie przeczytaj!

Śledzenie w aplikacjach, a możliwość wyboru

Zasadniczo można było się spodziewać, że ludzie niechętnie będą zgadzać się na bycie śledzonymi. Jednak mimo wszystko, wyniki są zaskakujące. Badania przeprowadzone w Ameryce pokazują, że aż 94% użytkowników Apple’a nie wyraziło zgody na takie działania. Jeśli pójdziemy dalej i zinterpretujemy wyniki o zasięgu globalnym, to dowiemy się, że niemal 88% osób skorzystało z opcji niewyrażenia zgody. Warto zaznaczyć, że testy te były wykonywane na grupie ponad 5,3 miliona osób.

Facebook a śledzenie aktywności na iOS

Pewnie wiele osób zastanawia się teraz, co tak naprawdę oznacza to dla Facebooka? Prawda jest taka, że dla najpopularniejszego serwisu społecznościowego takie dane są kluczowe. To na nich opiera się cały rynek internetowej reklamy. Jeszcze prościej rzecz ujmując: niewyrażenie zgody na możliwość śledzenia wiąże się ze stratami finansowymi dla Facebooka. W końcu to nie komentarze na FB i Lajki na Facebooku są najważniejsze, tylko właśnie gromadzenie danych.

Czy to oznacza spór między Facebookiem a Apple?

Na ten moment nic tego nie zapowiada. Facebook zdecydował się na strategię związaną z zachęcaniem ludzi do wyrażania zgody na śledzenie. Na ich blogu możemy znaleźć wpis, w którym informują, że to właśnie dzięki otrzymywaniu takich informacji ich usługi mogą być darmowe, a małe firmy są wspierane. Co ciekawe, z przeprowadzonych ankiet wynika, że aż 43% użytkowników chętnie zgodziłoby się na udostępnianie danych, jeśli Facebook szczerze powiedziałby jakie dane gromadzi. Raczej nie chodzi tutaj o same lajki do postów na Facebooku i polubienia strony FB.

Oceń ten artykuł
Ilość głosów: 1 średnia: 5
Kategoria: Facebook