Świat technologii rozwija się niesamowicie. Wraz z nowymi możliwościami, jakie otrzymujemy, jesteśmy jednak wystawieni na niezliczone zagrożenia. Między innymi na oszustwa i ataki hakerskie. Kradzieże kont w mediach społecznościowych to jedne z najpowszechniejszych ataków, z jakimi możemy się spotkać. I jedne z najbardziej uciążliwych! W przypadku konta firmowego oznacza nie tylko utratę dostępu do niego, ale również ryzyko utraty pieniędzy z podpiętej do niego karty! Jeśli chcesz wiedzieć jak się chronić przed zhakowaniem Twojego konta na Facebooku – koniecznie przeczytaj!

Brak możliwości zalogowania na swoje konto – co robić?

Wiele osób po tym, gdy skonfrontuje się z brakiem możliwości zalogowania na swoje konto na Facebooku, tak naprawdę nie ma pojęcia co robić dalej. Ludzie zaczynają martwić się o komentarze na Facebooku, czy utratę lajków z FB i wpadają w panikę. Warto wiedzieć, że administratorzy Facebooka przygotowali na takie sytuacje specjalny formularz, którego wypełnienie nie zajmuje dużo czasu i jest bardzo proste. Z formularzem do odzyskiwania konta możesz zapoznać się tutaj -> https://www.facebook.com/hacked


Niestety późniejszy proces weryfikacji może trwać trochę czasu. Tym lepiej pośpieszyć się z wypełnieniem dokumentów, zamiast nerwowo zastanawiać się kto i dlaczego zhakował nasze konto.

Prośba o przesłanie dokumentu tożsamości

W wielu przypadkach Facebook w ramach weryfikacji może zażądać skanu dowodu osobistego albo innego dokumentu tożsamości. Niestety w takiej sytuacji nie ma innej możliwości niż ustosunkować się do ich prośby. W przeciwnym wypadku nie będziemy mogli odzyskać dostępu do naszego konta, a wszystkie kontakty i  lajki na Facebooku przepadną. Portal ma do tego prawo, ponieważ wynika to z wewnętrznych procedur opisanych w regulaminie, który akceptuje się podczas tworzenia konta. Warto mieć świadomość, że po wysłaniu skanów dokumentów Facebook ma aż 30 dni na odpowiedź. Pełna lista dokumentów, które Facebook bierze pod uwagę podczas weryfikacji znajduje się poniżej:

 • akt urodzenia,
 • prawo jazdy,
  paszport,
 • akt małżeństwa,
 • oficjalne dokumenty potwierdzające zmianę imienia i nazwiska,
 • dowód tożsamości wydany przez organ administracji publicznej niebędący prawem jazdy (np. karta osoby niepełnosprawnej, karta pomocy społecznej SNAP, dowód osobisty lub karta emerytalna),
 • zielona karta, zezwolenie na pobyt lub dokumenty z urzędu imigracyjnego,
 • dokument tożsamości plemiennej lub karta statusu.
 • karta identyfikacyjna wyborcy,
 • dokument potwierdzający związki rodzinne,
 • wiza,
 • karta potwierdzająca pełnoletność,
 • karta rejestracyjna imigranta,
 • zaświadczenie o nadaniu numeru NIP.

Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Pewnie każdy zetknął się z tym powiedzeniem. Jest w nim bardzo dużo prawdy! Jeśli nie chcemy przechodzić przez stres i formalności związane z odzyskaniem konta, warto zapobiegać jego kradzieży. Nie będziemy musieli wtedy martwić się o zebrane do tej pory polubienia strony FB. W tym celu należy skupić się na ochronie konta mailowego, na które zostało założone konto FB. Dodatkowo, obowiązkowo powinno korzystać się z uwierzytelniania dwuskładnikowego. Wtedy na wybrany przez Ciebie numer telefonu będzie przychodził specjalnie wygenerowany kod do logowania, w przypadku gdy będziesz korzystać z nowego urządzenia. Taką metodę weryfikacji można zastosować zarówno w przypadku maila na Gmailu, jak i bezpośrednio w serwisie Facebook.

Oceń ten artykuł
Ilość głosów: 1 średnia: 5
Kategoria: Facebook