W dzisiejszych czasach Facebook przestał służyć wyłącznie jako platforma do znalezienia swoich znajomych i rozmowy z nimi. Dziś otwiera przed nami dużo więcej możliwości. Pozwala na znalezienie odpowiedzi niemalże na każde pytanie, zaczerpnięcie inspiracji, porad, uzupełnienia swojej wiedzy i dzielenia się swoimi pasjami z innymi.

Bycie influencerem może się wydawać niczym trudnym, jednak niesie ze sobą olbrzymią ilość spraw do rozważenia i szczegółów do przeanalizowania. Przede wszystkim musisz postawić sobie cel. Wiedzieć do czego dążysz, po co chcesz stworzyć dany profil, grupę, fanpage lub stronę firmową, co chcesz tym osiągnąć i kogo do siebie przekonać. Ważna jest regularność, dlatego warto wziąć pod uwagę fakt, że rozwijanie swojego konta na Facebooku zajmie dużo czasu i zaangażowania. Jeśli jednak się nie poddasz, możesz w krótkim czasie znacznie poszerzyć swoje zasięgi, skłonić do siebie większą ilość ludzi i sprawić, by zostali z Tobą na dłużej.

Polubienia silnikiem Facebooka

Facebook rządzi się swoimi żelaznymi zasadami, dlatego wkraczając w wielki świat influencerów musisz nauczyć się postępować zgodnie z nimi, poznać tajemnice jakie skrywa platforma i odkryć możliwości, jakie przed Tobą otwiera. Jeśli nie jesteś nowym użytkownikiem, to doskonale zdajesz sobie sprawę, że lajki i polubienia są napędem tej platformy. Pozwalają poszerzyć grono odbiorców, są drogowskazem dla innych, którzy mogą zweryfikować czy dane materiały są godne polecenia i czy warto zapoznać się z konkretnym contentem. Zdobywanie subskrybentów nie jest łatwym zadaniem ze względu na fakt, że trzeba przebić się przez potężny mur konkurentów. Lajki na Facebook pozwolą Ci w łatwy sposób wybić się wśród tłumu, zachęcić liczniejsze grono użytkowników i w szybki sposób zdobyć większą ilość klientów, kontrahentów czy partnerów biznesowych.

Godzina godzinie nierówna

Publikując swoje treści na Facebooku należy wziąć pod uwagę fakt, że nie każda pora jest dobra. Twoim celem jest bowiem dotarcie do jak najszerszego grona odbiorców, dlatego zamieszczane materiały muszą być ujrzane przez możliwie jak najliczniejszych użytkowników. Nocne wrzucanie postów musisz więc z góry odrzucić. Co prawda możesz trafić na grupę ludzi wiodących wieczorne życie, jednak jest ich zdecydowanie mniej niż użytkowników w ciągu dnia.

By popularność Twoich treści była możliwie jak największa, konieczne są tzw. zasięgi organiczne, których nieodzowną częścią jest liczba wyświetleń postów. Odpowiedni czas publikacji to podstawa. Eksperci przeprowadzili wnikliwą analizę aktywności użytkowników, z której jasno wynika, że popularność zdjęcia, filmu czy wpisu zyskuje szczytowy moment w ciągu godziny od zamieszczenia materiału. To właśnie dlatego należy wrzucać posty w momencie, w którym tablicę przegląda jak największa ilość osób. Wbrew pozorom nie jest łatwo wbić się w tą „złotą chwilę”, jednak istnieje kilka prostych kroków, które pozwolą wybić się ze swoim contentem.

Przede wszystkim musisz zastanowić się do kogo kierujesz swoje treści i kto ma stanowić Twoją grupę odbiorców. Najlepszy czas na publikację będzie bowiem zupełnie inny jeśli kierujesz swoje materiały do graczy, rodziców, studentów, pracowników biura czy podróżników. Bardzo ważne jest zapoznanie się z przyzwyczajeniami, upodobaniami i stylem życia odbiorców i uwzględnienie tych cech podczas planowania swoich postów. Udostępnianie treści w czasie największej aktywności danej grupy to podstawa, jednak musisz jeszcze wziąć po uwagę aktualne wydarzenia w kraju, święta i inne uroczystości, a nawet pogodę i pory roku. Uczniowie i studenci podczas wakacji będą zdecydowanie częściej zerkać w social media niż podczas sesji czy egzaminów. Deszczowa, jesienna aura również sprzyja siedzeniu przy komputerze lub na telefonie.

Page Insights, czyli sprawdź to sam!

Eksperci ekspertami, ale zawsze warto sprawdzić informacje samodzielnie. By ułatwić influencerom zadanie, Facebook udostępnił dodatkową opcję, dzięki której użytkownicy mogą przeanalizować podsumowanie z konkretnego okresu czasu i zobaczyć w jakich godzinach ich obserwatorzy są najbardziej aktywni i co najbardziej przyciągnęło ich uwagę.

Zapoznanie się z takimi danymi, uwzględnienie ich podczas wrzucania postów i regularna modyfikacja tempa czy godzin publikacji pozwoli zmaksymalizować efekt podbijania popularności swoich treści. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, że taka samodzielna analiza jest mocno angażująca i czasochłonna. Jeśli więc chcesz zaoszczędzić nieco więcej czasu, możesz posłużyć się uogólnionym schematem i zgodnie z nim zamieszczać materiały, a w razie potrzeby Page Insights zawsze stoi przez Tobą otworem.

Najlepszy czas na publikowanie treści na Facebooku

Poznanie przyzwyczajeń swoich obserwatorów to jedno, a możliwość publikowania postów w najlepszym momencie to drugie. Nie zawsze będziesz mieć na to czas, niekiedy po prostu przegapisz odpowiedni moment i będziesz musiał czekać aż do następnego dnia, a nawet tygodnia. Nie musi tak jednak być. Facebook umożliwia zaplanowanie swoich treści i to ze sporym wyprzedzeniem. Dzięki temu wystarczy, że raz lub dwa razy w tygodniu poświęcisz kilka godzin na planowanie i tworzenie swoich postów, a resztą zajmie się platforma.

Zgodnie z aktualnymi wytycznymi i danymi, najlepszym czasem do publikowania jest godzina między 10 a 11 rano. Wówczas wiele osób ma przerwę w pracy lub szkole, a niektórzy dopiero zbierają się do swoich codziennych obowiązków. A co jest lepszego niż przeglądanie najnowszych informacji podczas porannej kawy?

Drugi szczytowy pik aktywności użytkowników jest obserwowany w godzinach wieczornych, po 19. Można to wytłumaczyć faktem, że w tych porach ludzie już odpoczywają po całym dniu i zbierają siły na następny. Facebook już od ładnych kilku lat jest niezastąpionym narzędziem do spędzania wolnego czasu i relaksowania się.

Okazuje się jednak, że niebagatelną rolę spełnia nie tylko odpowiednia godzina, ale również dzień tygodnia. Wbrew pozorom weekend nie jest najlepszym rozwiązaniem. To czas, w którym każdy ma inne plany i pomimo większej ilości wolego czasu – nie spędzają go w social mediach. Oczywiście nie zmienia to faktu, że regularność we wrzucaniu postów musi zostać zachowana. Zwiększy to bowiem Twoje zasięgi i sprawi, że algorytmy Facebooka będą chętniej pokazywały Twoje treści innym użytkownikom. Na dni tygodnia warto zwrócić uwagę w sytuacji, w której masz coś ważnego do pokazania i chcesz, by konkretny post dotarł do jak najszerszego grona odbiorców. Utarło się, że najkorzystniejszymi dniami do publikacji są: poniedziałek, środa i piątek. Te trzy dni wyróżniają się wśród pozostałych jeśli chodzi o aktywność użytkowników. Naszym „golden hour” można więc nazwać godzinę 10 w piątek. Trzeba jednak pamiętać, że są to uogólnione i umowne analizy, które w różnych okolicznościach mogą przynieść zupełnie inne skutki.

Organiczny i niezastąpiony zasięg postów

Oczywiście wrzucanie postów w odpowiednim momencie w ciągu dnia i tygodnia jest niezwykłe istotne, jednak nie zastąpi budowania contentu poprzez lajki, komentarze, wyświetlenia i udostępnienia. Organiczny zasięg znacznie uatrakcyjni Twój profil i sprawi, że więcej osób będzie zainteresowanych Twoimi treściami. Nie można także zapominać o algorytmach Facebooka, które są odpowiedzialne za ranking wyświetlania konkretnych materiałów na tablicy użytkowników. Jeśli więc chcesz prosto i szybko zdobyć wielu obserwatorów, dotrzeć do jak największej ilości osób i skłonić ich do interakcji z Tobą – komentarze i lajki na fanpage to strzał w dziesiątkę. Kupno podobnych usług pozwoli Ci sprawnie rozreklamować swoje propozycje i wzbudzić zaintersowanie wśród potencjalnych klientów lub fanów.

Wszystko więc w Twoich rękach! Publikuj posty w określonych porach, dbaj o odpowiednie relacje ze swoimi obserwatorami, zwiększaj swoje zasięgi, nie zapominaj o odpowiedniej ilości lajków i komentarzy, a sukces masz gwarantowany! Wówczas możesz wygodnie usiąść i z satysfakcją obserwować rozwój swojego konta na Facebooku.

Oceń ten artykuł
Ilość głosów: 0 średnia: 0
Kategoria: Facebook