Jeśli jeszcze nie poznałeś możliwości jakie daje posiadanie konta na Instagramie – koniecznie musisz to zmienić. Platforma stanowi prawdziwą żyłę złota dla wielu influencerów, freelancerów i przedsiębiorców. Daje szansę na szybkie i przede wszystkim – skuteczne rozreklamowanie swoich usług i contentu. Aby przyspieszyć ten proces warto zdecydować się na lajki i komentarze Instagram.

Oczywiście należy pamiętać, że Instagram nie jest platformą przeznaczoną do celów handlowych. Choć nie zmienia to faktu, że bardzo ułatwia zdobywanie nowych klientów, kontrahentów, współpracowników i partnerów. Jednak przede wszystkim stanowi doskonałą rozrywkę i świetne źródło informacji (podane w prosty, zachęcający i przystępny sposób, najczęściej w postaci zdjęcia czy infografiki).

Instagram jest często traktowany jako pewnego rodzaju pamiętnik. Użytkownicy wrzucają tam zdjęcia by podzielić się ze znajomymi wyjątkowymi chwilami, ale także zatrzymać je na dłużej. Mogą bowiem w dowolnym momencie przeglądać galerię i przypomnieć sobie miłe, wzniosłe lub zabawne historie.

Czym jest oznaczanie znajomych?

Jedną z opcji udostępnioną przez twórców platformy jest oznaczanie przyjaciół w postach i zdjęciach. Dzięki temu możesz wspólnie przeżywać uwiecznione chwile, a inni użytkownicy dowiedzą się z kim tak świetnie się bawiłeś. Oznaczenie jest miłym aktem podkreślenia i wyróżnienia bliskości konkretnych relacji. Przypinki z imionami Twoich przyjaciół możesz umieszczać zarówno w tradycyjnych postach, jak i relacjach. Instastory to funkcja pozwalająca na szybkie i wygodne przekazanie informacji lub podzielenie swoimi przeżyciami. Różnią się od zwykłych postów tym, że znikają i przestają być widoczne dla innych użytkowników po 24 godzinach. Ty, jako właściciel konta możesz jednak do nich wrócić – wystarczy, że wejdziesz w archiwum.

Oznaczanie przyjaciół jest bardzo proste i intuicyjne. Warto pamiętać, że jednorazowo można wpisać maksymalnie 10 nazw użytkowników. Cały proces zajmuje dosłownie chwilę, a w wielu sytuacjach może się okazać bardzo przydatny. Żeby urozmaicić swoją relację lub post warto dodawać również odpowiednie hasztagi, chwytliwy tekst, gify, emotikony i wiele innych elementów. Wszystko to bez problemu zrobisz w aplikacji Instagrama na swoim telefonie czy tablecie.

Jak oznaczyć znajomych w poście? Instrukcja krok po kroku

Są dwie możliwości, żeby to zrobić. Przed tym procesem musisz jednak wiedzieć, że możesz oznaczać ludzi wyłącznie w swoich postach, nie jest to wykonalne w cudzych zdjęciach. Jeśli już wiesz jaki materiał chcesz udostępnić, możesz oznaczyć swoich przyjaciół w następujący sposób:

  1. Wrzuć zdjęcie, filmik lub karuzelę i po ustawieniu odpowiednich filtrów i dodatków – kliknij ikonkę strzałki w prawo lub przycisk „Dalej” (to zależy od tego czy masz zainstalowany system Android czy iOS).
  2. Teraz wybierz opcję „Oznacz osoby”, dotknij ekran w odpowiednim miejscu na zdjęciu (np:. na twarzy znajomego lub na jego torsie). Wyświetli Ci się pasek tekstowy.
  3. Po wyświetleniu klawiatury wpisz imię i nazwisko znajomego lub jego nick na Instagramie. Wybierz odpowiedni profil z listy propozycji, która Ci się ukaże.
  4. Dotknij ikonę potwierdzającą wybór lub przycisk „Gotowe”. Znajduje się on w prawym górnym rogu.

To jeden ze sposobów, ale istnieje również alternatywa. Możesz bowiem oznaczyć znajomych już po udostępnieniu posta. Taka opcja jest przydatna w sytuacji gdy wcześniej zapomnisz przypiąć wirtualne „pinezki” lub kiedy chcesz zrobić to w swoich starych postach. W tym przypadku musisz:

  1. Przejść do swojego profilu (klikając miniaturkę swojego zdjęcia profilowego w prawym dolnym rogu), a następnie kliknąć wybrany post na Twojej tablicy.
  2. Wybrać trzy kropki znajdujące się w prawym górnym rogu. Wyświetli Ci się więcej opcji.
  3. Kliknąć przycisk „Edytuj”, a po nim – „Oznacz osoby”.
  4. Dotknąć osoby na zdjęciu, którą chcesz oznaczyć, wprowadzić jej imię/nazwisko/nick i wybrać spośród wyświetlonej listy.
  5. Zatwierdzić zmiany klikając dwukrotnie „Gotowe”.

Oznaczanie swoich przyjaciół to przede wszystkim dobra zabawa, wyróżnienie ich wśród innych znajomych i podkreślenie ich roli w Twoim życiu. Jednak z opcji tej skorzystać mogą również przedsiębiorstwa i freelancerzy. Jeśli prowadzisz własną firmę, skuteczna reklama sprawi, że followersi będą chętniej i częściej oznaczać Cię w swoich postach. Zwiększy to Twój zasięg i pozwoli dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Wygląda to jednak nieco inaczej. Konto twórcy lub firmowe ma swoje specjalne przywileje – użytkownicy podczas oznaczania mogą bowiem nie tylko wpisać nazwę firmy, ale także uwzględnić kategorię danego profilu i bardziej go sprecyzować.

Kto może zobaczyć oznaczenie?

Użytkownicy często zastanawiają się kto widzi oznaczane posty. Wszystko zależy po której stronie stoisz. Jeśli to Ty oznaczasz ludzi na zdjęciu – będzie to widoczne dla wszystkich odbiorców posta, czyli osób, które Cię obserwują. Natomiast w przypadku gdy to Ty zostaniesz oznaczony na czyimś zdjęciu lub filmie – takie informacje mogą zapisywać się na Twoim profilu. Będą wówczas widoczne w osobnym folderze na Twojej tablicy.

Możesz jednak sam określić komu chcesz udostępnić takie dane, a komu nie. W tym celu przejdź do ustawień prywatności. Wyświetlą Ci się dwie możliwości. Pierwsza z nich to ustawienie publicznych postów. Wówczas każdy będzie mógł wejść w folder „oznaczone” na Twoim profilu i zobaczyć wszystkie zdjęcia – zarówno znajomi, jak i osoby niebędące Twoimi followersami. Druga opcja to posty prywatne. Pokażą zawartość folderu wyłącznie zatwierdzonym przez Ciebie obserwatorom. Niestety nie można wybierać konkretnej grupy osób lub blokować widoczności zdjęć i filmików, na których oznaczono Twój profil. Jeśli nie życzysz sobie, żeby znacznik odsyłający do Twojego konta znajdował się w poście, zawsze możesz poprosić autora o usunięcie oznaczenia, a nawet całego zdjęcia.

Czy to oznacza, że wszystkie zdjęcia, na których oznaczono Twój profil będą publicznie okazane? Na szczęście nie. Istnieje bowiem opcja ręcznego zatwierdzenia postów. Dzięki niej to Ty decydujesz, czy materiały będą się wyświetlać automatycznie, czy też dopiero po Twoim zatwierdzeniu. W celu zmiany ustawień z automatycznych na ręczne musisz przejść do swojego profilu (kliknij miniaturkę swojego zdjęcia profilowego), kliknąć ikonę koła zębatego znajdującego się w lewym górnym rogu i przejść do „Prywatności i bezpieczeństwa”. Znajdź sekcję „Zdjęcia, na których jesteś”, a następnie wybierz „Dodawaj ręcznie”. Zatwierdź powyższe działania i gotowe! Powiadomienia o oznaczeniu w postach wciąż będą do Ciebie przychodzić, jednak ostateczna weryfikacja należy wyłącznie do Ciebie.

Wzmianki w komentarzach

Komentarze na Instagramie pełnią dwojaką funkcję – służą przedstawianiu swojego zdania o danym poście oraz słów uznania lub krytyki, ale z drugiej strony stanowią świetne podłoże do rozmów. Wspólne zainteresowania, pasje, wyrażanie podobnych poglądów potrafi ogromnie zbliżyć do siebie ludzi, nawet jeśli byli do tej pory dla siebie nieznajomymi. Odpowiedzi mogą jednak zginąć w morzu wiadomości, dlatego zwracając się do konkretnej osoby – warto ją oznaczyć. Sprawi to, że odbiorca dostanie komunikat o nowym komentarzu w obszarze „Aktywność” i będzie mógł na nią odpisać. W celu „wywołania kogoś z tłumu” przejdź do danego zdjęcia czy postu, kliknij „Odpowiedz” pod konkretnym komentarzem, wpisz swoją wiadomość i opublikuj ją. Inna metoda polega na dodaniu oddzielnego komentarza z dopiskiem zawierającym nazwę użytkownika osoby, do której się zwracasz z przedimkiem „@”.

Oceń ten artykuł
Ilość głosów: 0 średnia: 0
Kategoria: Instagram