Od pewnego czasu wszystko wskazuje na to, że właścicielom serwisu YouTube nie podoba się funkcja umożliwiająca dodawanie łapek w dół. Coraz częściej słyszy się o tym, że zostanie ona w najbliższym czasie usunięta. Co to dokładnie oznacza dla użytkowników serwisu? Jakie będą prawdopodobne efekty takiego posunięcia? Dzisiaj odpowiadamy na te pytania. Zapraszamy serdecznie do lektury!

Łapki w górę i łapki w dół – co to jest i jak działa?

Najprawdopodobniej nie ma nikogo, kto nie zdawałby sobie sprawy, jak ważne są dla twórców subskrypcje na YouTube i wyświetlenia na YT. Jednak nie wszyscy wiedzą, na czym polega system oceniania łapkami w górę lub dół. Najprościej, można to działanie opisać jako Lajki na YouTube. Jeśli coś nam się podoba, wtedy dajemy twórcy znacznik kciuka w górę. W przeciwnym przypadku wykorzystujemy ikonkę skierowaną do dołu. Schemat działa bardzo podobnie do znanych wszystkim lajków w serwisie Facebook. To aktualnie, jeden z wyznaczników dla algorytmu YouTube informujący, czy dany filmik powinien być promowany, czy też nie.

Dlaczego YouTube chce usunąć łapki w dół?

Już jakiś czas słyszy się o możliwości usunięcia łapek w dół przez właścicieli serwisu. Oficjalnie mówi się, że chodzi przede wszystkim o dobro użytkowników. Nie tylko tych, którzy filmy oglądają, ale także tych, którzy je tworzą. Zdarzało się bardzo wiele przypadków, że opublikowane video, było bojkotowane czy atakowane ogromną ilością łapek w dół. Jak można się domyślić, może to bardzo negatywnie wpłynąć na samopoczucie twórcy oraz jego mobilizację. W ten sposób podcina się mu skrzydła. Co więcej, dodawanie łapek w dół odbywa się anonimowo. Wiele osób decyduje się więc na „obdarowanie” danego youtubera takim prezentem bez konkretnego powodu. Tylko dlatego, że jest to możliwe.

Usunięcie łapek w dół… albo?

Internauci nie są zachwyceni informacją, że mogą zostać pozbawieni możliwości wyrażania swojej dezaprobaty w stosunku do filmów. Oczywiście YouTube zastanawia się również jak rozwiązać daną sytuację bez całkowitego zabierania użytkownikom tej funkcji. Pod uwagę brane są inne rozwiązania. Jednym z nich jest poproszenie każdorazowo użytkownika o uargumentowanie, dlaczego chce on użyć łapki w dół. Innym pomysłem, który został zaproponowany, jest ukrycie licznika informującego o liczbie przyznanych kciuków w górę lub w dół. Ludzie w dalszym ciągu mieliby możliwość wręczania łapek, jednak nie byłoby to widoczne dla innych osób. Jedynie dla algorytmu serwisu.

zostaw suba

Oceń ten artykuł
Ilość głosów: 1 średnia: 5
Kategoria: YouTube